LOGIN

 

POLICEALNE STUDIUM PLASTYCZNE

Policealne Studium Plastyczne w Tarnowie zostało powołane w 1975 roku. Początkowo kształciło w specjalności: Techniki konserwatorskie o dwóch specjalizacjach: Konserwacja mebla oraz Konserwacja detalu architektonicznego. W latach 80 - tych nauczanie konserwacji detalu architektonicznego zostało zawieszone.

Obecnie Policealne Studium Plastyczne wchodzi w skład Zespołu Szkół Plastycznych i kształci 
w zakresie specjalizacji: Renowacja mebli i wyrobów snycerskich oraz Renowacja elementów architektury, kontynuując tym samym chlubną tradycję i nawiązując do znaczących osiągnięć z lat minionych.

Szkoła posiada ogromny dorobek w pracy na rzecz środowiska lokalnego i instytucji kulturalnych. Słuchacze Studium obydwu specjalizacji na przestrzeni lat wykonywali wiele prac renowacyjnych, między innymi: sztukaterii w salach Dworu w Zbylitowskiej Górze i Pałacu Myśliwskim w Łęgu Tarnowskim; sztukaterii i luster pozłacanych w Sali Lustrzanej w Tarnowie; mebli, rzeźb i portali w Pałacu Sanguszków w Tarnowie; mebli dla Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, klasztoru oo. Bernardynów w Tarnowie i Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie; mebli i innych obiektów dla Muzeum Okręgowego w Tarnowie i jego oddziałów: krzyża pasyjnego dla Muzeum Etnograficznego, mebli dla Zamku w Dębnie, Dworu w Dołędze i Muzeum Pamiątek po J. Matejce w "Koryznówce". Działalność Studium wykracza poza granice regionu tarnowskiego, zarówno w pracach renowacyjnych na rzecz instytucji jak i osób prywatnych. Słuchacze Studium wykonywali konserwacje mebli dla: Zamku Królewskiego na Wawelu, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i klientów indywidualnych z terenu całej Polski.

Zespół Szkół Plastycznych dysponuje dworem gotycko-renesansowym Jeżów, położonym we wsi Wilczyska, w pobliżu Bobowej. Jest to ośrodek plenerowy Szkoły.

 

REKRUTACJA 2022
http://www.zsp.tarnow.pl/index.php/rekrutacja-zsp

____

strona studium
facebook

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa wgląd_02 jest drugą z cyklu prezentacją dokonań uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych

w Tarnowie. Wystawa prezentuje prace słuchaczy dwuletniego Policealnego Zawodowego Studium Plastycznego wykonane w ramach nauki dwóch specjalizacji: renowacji mebli i wyrobów snycerskich oraz renowacji elementów architektury. Prace zrealizowane zostały w ramach ćwiczeń z zakresu klasycznych technik meblarskich, sztukatorskich i kamieniarskich oraz technik renowacyjnych i zdobniczych: intarsja, politurowanie, snycerka, sgraffito, fresk, stiuk, pozłotnictwo, itp. Techniki renowacyjne prezentowane są na przykładzie dwóch oryginalnych obiektów zabytkowych – ołtarzyka dworskiego i rzeźby kamiennej. Na wystawie zobaczyć można również prace z zakresu malarstwa i rzeźby.